Na konci roku 1847 a na začátku roku 1848 se vystupňoval hospodářský neklid, který postihl celé Rakousko. Neůroda a nezaměstnanost rozpoutala vlny nepokojů a povstání.
Franz Josef nastoupil na rakouský trůn v nepříliš dobré politické atmosféře 2. prosince 1848. Osmnáctiletý Franz Josef I. převzal vládu po strýci Ferdinandu I. Od počátku své vlády musel čelit revolucionářským výzvám vnitrostátním i zahraničním.
Jméno Františka Josefa v ostatních jazycích :
- Frans Joseph I van Oostenryk
- فرانز جوزيف الأول
- I Frans İosif
- Франц Йосиф (Австрия)
- Franjo Josip,car Austrije
- Francesc Josep I d’Àustria
- FranzJoseph 1. af Østrig-Ungarn
- Franz Joseph I.
- Φραγκίσκος Ιωσήφ Α΄ της Αυστρίας
- Franz Joseph Iof Austria
- Francisko Jozefo la 1-a (Aŭstrio)
- Francisco José I de Austria
- Franz Joseph I
- Frans Joosef I
- François-JosephIer d’Autriche
- Arquiduque Francisco Xosé
- פרנץ יוזף הראשון,קיסראוסטריה
- Franjo Josip I.
- I.Ferenc József magyar király
- Franz Josef Idari Austria
- Franz Josef 1ma
- Francesco Giuseppe I d’Austria
- フランツ・ヨーゼフ1世(オーストリア皇帝)
- 프란츠 요제프1세
- Franciscus Iosephus I
- Franzesch Giusepp I de Austria-Ungaria
- Francis Jozefs I
- Frans JozefI van Oostenrijk
- FransJosef I av Østerrike-Ungarn
- Franciszek JózefI
- FranciscoJosé I da Áustria
- Franz Joseph al Austriei
- Франц Иосиф I
- Franjo Josip I
- Franz Joseph I of Austria
- František Jozef I.
- Franc Jožef I. Habsburško-Lotarinški
- Франц Јозеф I
- FransJosef I av Österrike
- สมเด็จพระจักรพรรดิฟรานซ์โจเซฟที่ 1 แห่งออสเตรีย
- Franz Joseph
- Франц Йосиф I
- Franz Joseph I của Áo
- פראנץיאזעף
Nacionalistické hnutí Maďarska žádalo o uznání rovnoprávnosti Uherska s Rakouskem a sílící italský nacionalismus ohrožoval habsburské provincie na Apeninském poloostrově. Na severu hrozilo zase Prusko, rozhodnuté bojovat s Rakouskem o Německo.
15. 3. 1868 dochází k zavedení politiky dualismu a vzniku Rakousko – Uherské říše. Rakousko a Uhersko jsou dvě země spojené jen osobou císaře, císař je dále dědičným vládcem obou zemí a společná jsou tři ministerstva: zahraničí, války a financí.
Průmyslový pokrok v období 1873 – 1913 vedl k 5 % vzestupu výroby. Ekonomika v rakouské polovině říše se soustředila na městské průmyslové oblasti (textilní průmysl), které od průmyslové revoluce pravidelně vzrůstaly. V Uhersku se zaměřují spíše na zemědělská odvětví (cukrovary, pivovary). I přes velké národnostní napětí bylo Rakousko – Uhersko stále velmi prosperujícím soustátím. Vídeň se stala kolébkou uměleckého a intelektuálního života, prakticky se stala v hudbě, malířství a architektuře předvojem avantgardy.
28. června 1914 byl spáchán srbskými nacionalisty úspěšný atentát na Františka Ferdinanda d’Este císařského následníka. Poté dala rakousko – uherská vláda Srbsku ultimátum, Srbsko sice většinu podmínek přijalo, avšak ne všechny. Poté, Rakousko – Uhersko přerušilo všechna jednání a vyhlásilo částečnou mobilizaci, obvinilo Srbsko z podpory terorismu a 28. července 1914 vyhlásilo válku. Mocnosti přicházeli na pomoc svým spojencům a navzájem si vyhlašovali válku. Německo podpořilo Rakousko – Uhersko a vyhlásilo válku Rusku a Francii. Francii podpořila Británie, potom i Itálie.
Tím se v Evropě rozpoutala (první) světová válka. Čtyři roky války stály deset milionů lidských životů a zničily ekonomiku v mnoha zemích.
Císař František Josef I. umírá 21. 11. 1916 ve Vídni, uprostřed První světové války. Na trůn usedá Karel I., ten však nedokáže sjednotit různorodost národů a v průběhu října 1918 začíná definitivní rozpad Rakousko – Uherské monarchie.